13 Ağustos 2013 Salı

Drapaj çalışmalarımız


İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü 1012- 1013 Öğretim Yılı Kadın Terziliği Bölümü 1. sınıf sergi hazırlıkları

Drapaj Dersi ,Okulumuzda Kadın Terziliği 1.Sınıf öğrencilerine haftada 3 saat olarak verilir.Eğitim tamamlandığında kursiyerlerin hiç bir ölçü kullanmadan cansız manken üzerinde istenilen modele ulaşılmalasını sağlamaktayız.
Drapaj, Fransızca bir kelimedir. giysiye verilen büzgüler, bolluk ve şekiller demektir. Drapaj, tekniğinin uygulanmasında bir manken kullanılır. Eğer çalışacağımız beden ölçüleri cansız mankenle uyuşmuyorsa cansız manken çeşitli maddelerle (örneğin: tahta elyaf) doldurulur. 3 Boyutlu olarak manken üzerinde model çalışmaları yapılır ve bu çalışmalar kalıplara aktarılır.Bazı modellerin (drapeli, asimetrik vb.) kalıplarının biçki yöntemi ile çıkarılması zor ya da oldukça uğraştırıcıdır. Bu tür modellerin kalıplarının drapaj yöntemi ile çıkarılması işi kolaylaştırmaktadır. Drapaj çalışma, prova yapma yeteneğini kazandırır ve geliştirir. Model yaratma yeteneğinin gelişmesini sağlar. Kumaşların özelliklerini tanımayı ,Model ayrıntılarının (kuplar, kollar, cepler, etek ve beden vb.) oranlarını bir bütünde görmeyi ve estetik açıdan uyumunu ayarlayabilmeyi sağlar. Oransız ve asimetrik vücutlara uygun modelleri seçme ve belirli kurallara göre çalışma yeteneğinin kazandırılmasını sağlar.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder